Νομοσχέδιο “ΑΚΡΟΠΟΛ” και άλλες διατάξεις – Ολομέλεια
Μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να οραματιζόταν το ΑΚΡΟΠΟΛ ως ένα αυτοδιαχειριζόμενο στέκι που λειτουργεί με όρους αυτοοργάνωσης, εμείς όμως στη δύσκολη συγκυρία που βρισκόμαστε, θέλουμε ως κυβέρνηση να δώσουμε πραγματική βοήθεια στον πολιτιστικό τομέα.
Και αυτό δε μπορεί να γίνει αφήνοντάς τον στην τύχη του ή ασκώντας πολιτιστική πολιτική μέσω καταλήψεων δημόσιων κτιρίων από διάφορες αυτοεπονομαζόμενες καλλιτεχνικές ομάδες. Χρειάζεται οργάνωση και συντεταγμένος τρόπος ενίσχυσης όλων των εμπλεκομένων στο χώρο αυτό.